Motorola Moto G7 Power

Već smo upoznati sa Motorola Moto G7 linijom, dva uređaja su već bila na testu i još toliko ih je ostalo. Prethodno testirani model je Moto G7 Plus koji je doneo nekoliko ispravki koje nam se nisu dopale kod flegšipa. Moto G7 Power dolazi sa sličnim brojem izmena, fokus je bačen na druge segmente što je slučaj sa celom linijiom koja ima određeni detalj koji se ističe. Nedavno smo na testu imali upravo ovaj model koji je po cenovnom rangu pretposlednji, jedini model koji je ispod njega je Moto G7 Play koji je istovremeno i najslabija varijanta ali ćemo o njemu u nekoj narednoj recenziji, sada ćemo se fokusirati na Moto G7 Power.

Telefon je isporučen u potpuno istoj kutiji kao i prethodna dva telefona, jasno je da Motorola ima odabran dizajn za celu G7 liniju koja se bazia na pozadini sa više različitih dezena zelene boje. U ovom slučaju je spreda izmenjen samo naziv telefona odnosno dodat je sitniji Power natpis. Iz kutije se prvo izvlači telefon ispod čijeg ležišta se nalazi ostatak opreme. Kutija nije preterano uređena, delovi deluju da su nabacani u kutiji i isporučeni. No kako bilo, u opremu spada USB kabl, punjač, slušalice sa rezervnim gumicama, alat za otvaranje fioke za nanoSIM kartice, jedan 3.5mm adapter, nekoliko papira i na kraju jedna providna silikonska maska. Ako se kompanija nije potrudila oko načina pakovanja, sadržaj je za svaku pohvalu.

Ako je kod Moto G7 telefona upotrebljen plastični okvir, u slučaju Moto G7 Power ceo zadnji panel je napravljen od plastike. Ovo jeste pomalo diskutabilno za moderne uslove, sa druge strane cena je vrlo niska što možemo uzeti kao neki vid opravdanja. Uprkos našem skepticizmu, telefon veoma lepo leži u ruci, deluje skuplje spram cenovne kategorije iz koje dolazi. Staklo je prisutno spreda, ista generacija zaštitnog stakla (Gorilla Glass 3). Za naš test je isporučeno kućište sa gradient ljubičastim dezenom, izgleda veoma atraktivno i ovo je još jedan uređaj u nizu koji nam dolazi u nekoj različitoj kolor varijanti. Telefon je par milimetara veći od flegšipa, one iznose 159.4x76x9.3mm, težina je veća za 20-ak grama (193 grama spram 172 kod Moto G7). Zadnja strana telefona je blago zaobljena ka uglovima, ergonomija je na taj način poboljšana stoga telefon lepo stoji u ruci bez obzira na dimenzije. Klizanja nema, dok je plastika slabo otporna na sitne ogrebotine mada problem u tome predstavlja priroda samog materijala no kompanija je isporučila silikonsku masku koju smo posle kratkog perioda upotrebili iz preventivnih razloga.

Sa leve strane se nalazi fioka za dve nanoSIM kartice i jednu microSD karticu. Koncept je nepromenjen, odnosno tri slobodna slota tako da nema izbora između upotrebe dvostruke kartice ili kombinacije nanoSIM i memorije. Sa desne strane su dva mehanička tastera: glavni taster za uključivanje ili isključivanje, iznad njega je smešten taster za regulaciju jačine zvuka. Tasteri su pažljivo raspoređeni, nema nenamernog pritiskanja tokom upotrebe telefona. Sa donje strane je glanvni mikrofon  i reverzibilni USB konektor što je za svaku pohvalu. Ovo nas je prijatno iznenadilo, a razlog je moguće videti kroz neke od prethodnih testova na kojima smo imali malo skuplje telefone, ali koji su nudili klasični microUSB 2.0 konektor. Sa gornje strane je sporedni mikrofon, a tu je i 3.5mm konektor, Motorola ga se nije odrekla. Što se tiče zadnje strane, panel za kameru je manje ispupčen, skoro da je u ravni kućišta spram prethodna dva modela. Ipak tu sad imamo samo jednu kameru i jedan blic, fokus nije bio toliko na samoj kameri mada verujemo da bi upotreba još jednog modula uticala na povećanje cene što je pretpostavljamo kompanija želela da izbegne u ovom slučaju. Čitač otisaka prstiju je na istom mestu, logo kompanije je takođe utisnut na njemu. Upotrebljeno je Qualcomm-ovo rešenje za senzor koje je za nijansu sporije od drugih rešenja – u praksi radi odlično, brzo i precizno. Razlike su uočljive tek u nekom direktnom duelu sa jačim telefonima.

Spreda dominira ekran sa 19.5:9 odnosom stranica, to je nepromenjeno. Ipak sada nemamo mali zarez u vidu suze, upotrebljeno je klasično notch rešenje na kome su smešteni detalji poput zvučnika, prednje kamere, senzora. Ispod ekrana se nalazi logo kompanije, oko ekrana generalno nema puno prostora. Zaštitno staklo je dobro, generacija nije najnovija, nije ni najstastarija pa je ovo srednje rešenje nekako sasvim adekvatno za ovaj telefon. Za ekran je upotrebljena LTPS IPS LCD matrica kao i ranije. Dijagonala ekrana je 6.2 inča, ali je rezolucija smanjena na 720×1570 piksela kao i gustina na 279 piksela po inču. Ekran po kvalitetu nije baš ostavio najbolje utiske. Boje su slabašne, deluju hladno, jasno je da ekranu nedostaje veća gustina spram odabrane veličine ekrana koja prelazi 6 inča. Ekran svakako nije za potcenjivanje, uglovi gledanja su dobri, osvetljenje takođe ali ima tu dosta prostora za unapređenje ekrana. Što se tiče softvera, telefon pokreće Android 9.0 Pie operativni sistem sa setom Google-ovih aplikacija koje su neizostavne. Interfejs je čist, radi brzo i fludino, nema bloatware-a koji zauzimaju prostor. Nema AlwaysOn ekrana, očekivano spram cene, a opet sa druge strane postoji dosta telefona sa IPS matricom koji su skuplji, a kod kojih proizvođači nisu uspeli da implementiraju ovu mogućnost, stoga ovo nećemo uzimati za zlo.

Moto G7 Power dolazi sa istim hardverskim rešenjem kao i prvobitni Moto G7. Dakle u pitanju je Qualcomm-ovo rešenje Snapdragon 632 sa osmojezgranim procesorom i Adreno 506 grafikom. Po datumu proizvodnje, reč je o starijem čipsetu koji je u vreme prvog pojavljivanja bio jedan od najjačih rešenje. Ipak uprkos brzom razvitku hardvera telefona, Snapdragon 632 ostvaruje poprilično dobre rezultate kako na sintetičkim testovima, tako i u praksi koja podrazumeva igranje igara, pokretanje različitih aplikacija i surfovanje internetom. Sa tim nije bilo problema u našem slučaju, dolazi do blažeg zagrevanja kada je telefon po jačim opterećenjem ali to nije dovodilo do pada performansi. Takođe imamo 4GB RAM memorije što je dovoljno, interna memorija je 64GB. Treba pomenuti da postoji i kombinacija sa 3/32GB ali je ona namenjena američkom tržištu, mi smo imali varijantu sa više memorije. Najjači adut telefona na koji je bačen najveći fokus je baterija. Kapacitet baterije je neverovatnih 5000mAh što je za telefon niže srednje klase sa hardverom od pre par godina neverovatno rešenje. Testovi su pokazali da je dvodnevna autonomija sasvim normalna u ovom slučaju, jedan ceo dan je obezbeđen čak i pri jačim naporima, a opet to nije sasvim dovoljno da bi se baterija ispraznila do kraja. Malu zamerku imamo samo na jačinu punjača od 17W koja je mogla biti malo veća.

Umesto dve kamere sa zadnje strane, Moto G7 Power koristi jedan modul od 12 megapiksela (f/2.2, 1.12µm). Kvalitet kada je reč o dnevnim snimcima je dobar, ima solidan broj detalja, na to nema zamerki. Snimci po mraku su slabijeg kvaliteta, u zavisnosti od situacije slike mogu solidno ispasti. Pomoć LED blica takođe može biti diskutabilna, za slikanje predmeta na nekoj maloj udaljenosti blic zavšava posao, za malo udaljene vrlo teško. Fokus takođe radi dosta sporo kada su u pitanju noćni kadrovi, a kada je dnevno svetlo u pitanju fokus traje oko 2 sekunde za objekte koji se pomeraju. Zum je prisutan, ali samo u digitalnom obliku. U praksi sve što je preko 2x zumirano ispada veoma loše iako je dostupan 10x digitalni zum.

Zaključak:

Generalno, odnos cene i kvalitetan je do neke granice korektan, cena je oko 250$. Plastično kućište nam se nije dopalo kao rešenje, ipak odabrana je kvalitetna plastika. Hardver je dobar, sve radi brzo, fludino te je obezbeđena dovoljna količina memorije. Autonomija je daleko iznad proseka, kamere nisu ostavile naročito dobar utisak. Generalno Motorola se potrudila da uštedi dosta na izradi, ali sa druge strane nije moguće očekivati neke vrtoglave performanse spram cenovne kategorije.

Specifikacije:

Proizvođač:Motorola
Model:Moto G7 Power
Tip ekrana:LTPS IPS LCD
Dijagonala ekrana:6.2″
Rezolucija ekrana:720 x 1570, 19.5:9
Gustina ekrana:279 ppi
Multitouch:Da
Zaštita:Corning Gorilla Glass 3Plastično kućište
Procesor:Octa-core (4×1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 250 Silver)
Čipset:Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm)
Grafička kartica:Adreno 506
RAM:4 GB
Interna memorija:64 GB
Micro SD proširenje:Da, do 512 GB (odvojeni slot)
Operativni sistem:Android 9.0 (Pie)
Primarna kamera:12 MP, f2.0, 1.25µm, PDAF
Sekundarna kamera:8 MP, f/2.2, 1.12µm
Video zapis:Da, 4K
Blic:Da, LED
Autofokus:Da, fazni
SIM:Nano SIM, Dual SIM
WLAN:Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot
Bluetooth:4.2, A2DP, LE
GPS:Da, sa A-GPS, GLONASS
NFC:Da (zavisno od tržišta)
LTE 4G:Da
USB:2.0, Tip-C 1.0 reverzibilni konektorUSB On-The-Go
Baterija:Li-Pol
Kapacitet baterije:5000mAh
Dimenzije:159.4 x 76 x 9.3 mm
Težina:193g

Zvanični sajt proizvođača: https://www.motorola.com/

Video pregled:

Leave a Comment