OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro nas je oduševio koliko je dobar!
Priznanje poboljšanja kameri koja su rezultat udruživanja OnePlus-a sa Hasselblad-om. Partnerstvo sa stručnjacima za fotoaparate proizvelo je mnogo malih podešavanja, poput narandžastog dugmeta zatvarača i jedinstvenog zvuka zatvarača.
Ali promene uvedene u OnePlus 9 Pro uključuju više od površnog odavanja počasti novom partneru kompanije. Iako su još uvek pomalo stidljivi od najboljih telefona sa kamerom, OnePlus 9 Proizvodi najbolje fotografije od bilo kog telefona koji je OnePlus ikada proizveo.
Ali kao što ćete videti u ovoj recenziji u OnePlus 9 Pro, postoji mnogo ljubavi za manje novca od Samsung-ovog Galaxy S21 Ultra. Oba telefona idu zajedno po krunu najboljeg Android telefona.
OnePlus 9 Pro recenzija ukratko
- OnePlus 9 Pro je premium uređaj bez ograničenja i jedan je od najboljih telefona koje trenutno možete da kupite.
- Postoje dve Pro varijante – model od 8GB/128GB košta $969, i model od 12GB/256GB $1,069.
- 6,7-inčni QHD+ AMOLED panel je prelep sa jarkim bojama, dubokim crninama i prilagodljivom brzinom osvežavanja od 120Hz. Odgovara Galaxy S21 Plus i nadmašuje iPhone 12 Pro u našem testiranju.
- Performanse kamere OnePlus 9 Pro su solidne. Boje su prigušene, prirodan ton. Noćni prizor je, međutim, nedosledan.
- Na osnovu našeg laboratorijskog testiranja, OnePlus 9 Pro je jedan od najmoćnijih Android telefona koje smo do sada testirali, čak se podudara sa snagom ROG Phone 5.
- Sa baterijom od 4.500mAh, OnePlus 9 Pro je trajao 10 sati i 40 minuta u režimu 120Hz u našem testu baterije. Može da se napuni do 50% za 15 minuta i do 99% za 30 minuta na punjaču od 65W, što ga čini najbržim telefonom za punjenje
- OnePlus 9 Pro isporučuje se sa Android 11 i OxygenOS 11. Dobiće dve godine ažuriranja operativnog sistema (Android 13) i tri godine bezbednosnih zakrpa (2024). Pošto je ova recenzija objavljena, OnePlus je odlučio da proširi prozor podrške za OnePlus 9 Pro na tri godine ažuriranja i četiri godine patch-eva.
Cena i dostupnost
U SAD -u, OnePlus 9 Pro počinje od $969 za osnovni model od 8GB/128GB. Za dodatnih $100 možete udvostručiti interni prostor i dobiti 12GB RAM-a. Sve u svemu, to je povećanje od $70 u odnosu na OnePlus 8 Pro, koji je počeo sa $899. OnePlus je stalno povećavao njegove cene iz godine u godinu, pa će to uznemiriti dugogodišnje fanove.
Srećom, ako ne želite toliko da date na Pro model, možete da se odlučite za jeftiniji OnePlus 9. Već od $729 dobijate isti telefon minus nekoliko boljitaka. OnePlus je želeo da se potrudi sa 9 Pro-om, a to nažalost znači veću cenu za potrošača.
Međutim, $969 košta manje od Galaxy S21 Plus i iPhone 12 Pro, a oba počinju od $999. Za $30 manje dobijate jednako sposoban telefon, tako da to nije loš posao u velikoj šemi stvari. OnePlus je izgradio njegovu reputaciju nudeći više od telefona za manje novca, ali to više nije jedini fokus kompanije. Flagship ubica pridružio se redovima za koje se nekada zakleo da će ih pobediti.
Samo OnePlus 9 Pro od 12GB/256GB je dostupan za prednarudžbu od OnePlus-a . 8GB/128GB je zvanično otkazan ranije ove godine, verovatno zbog nedostatka čipova koji je uticao na mnoge industrije.
OnePlus 9 Pro dolazi sa punjačem od 65W i USB-C kablom u ikoničnoj crvenoj i beloj boji. Smešni stalak za bežično punjenje od 50W prodaje se zasebno za $69,99.
Dizajn
OnePlus 9 Pro impresionira veličanstvenim, privlačnim dizajnom. To nije iznenađujuće što dolazi iz OnePlus-a, koji je od samog početka stvorio jedinstvene telefone. Od sandstone na pozadini OnePlus One i OnePlus 2 do crvenog OnePlus 6, ova kompanija zna kako da napravi lepe uređaje koji će vas oduševiti kada ih vidite lično.
Modul kamere OnePlus 9 Pro ima mnogo toga što se dešava i malo se kosi sa minimalizmom na ostatku leđa telefona. Sa četiri sočiva, laserskim autofokusom, LED blicem i mikrofonom – da ne pominjemo logotip Hasselblad u gornjem levom uglu telefona nalazi se mnogo toga. Materijal koji ga okružuje ima lep polumat izgled. To svakako ne odgovara završnoj obradi na ostataku telefona poput ogledala, ali dopunjuje leđa sasvim lepo.
Sa zakrivljenim ekranom i minimalnim gornjim i donjim okvirima, OnePlus 9 Pro izgleda neverovatno sa prednje strane. Iako ni Galaxy S21 Plus ni iPhone 12 Pro nisu ružni telefoni, OnePlus 9 Pro je jedan korak iznad njih.
Sve se svodi na zaobljeni ekran na OnePlus uređaju. Krivulja je suptilna i ne ometa upotrebljivost slučajnim dodirom. Sa samo hole punch izrezom u gornjem levom uglu da biste marginolizovali iskustvo svog ekrana, na 9 Pro izgleda neverovatno iz svih uglova.
Sa dimenzijama 6,4 x 2,9 x 0,34 inča, OnePlus 9 Pro je veliki telefon. Ali težak samo 6,9 unci, takođe je prilično lagan i jednostavan za upotrebu. Uporedite to sa Galaxy S21 Plus od 7,05 unci i iPhone 12 Pro od 6,66 unci, i 9 Pro je jednostavno lagan u našoj ruci. Završna obrada čini telefon veoma klizavim, pa pazite da vam OnePlus 9 Pro ne ispadne iz džepa ili vam isklizne iz stiska.
Ušuškan u ekranu su optički senzori otiska prsta i to je sasvim dobro. Imali smo samo nekoliko lažnih negativa u naše vreme sa 9 Pro. On je izuzetno brz i mi ne možemo da kažemo razliku između njega i ultrazvučnog čitača u Galaxy S21 Plus. To je jako puno brže nego što je Face ID i mnogo jednostavnije van i oko (posebno za mobilno plaćanje).
Moramo da damo OnePlus rekvizite za motor vibracija u 9 Pro. Optički motor je spektakularan – po našem mišljenju gotovo uporedan sa iPhone 12 Pro – i čini divno iskustvo dodirivanjem, kucanjem, autentifikacijom i primanjem obaveštenja.
Jedna zbunjujuća stvar je IP sertifikacija za OnePlus 9 Pro. Ako telefon kupujete preko T-Mobile-a, dobićete IP68. Potvrda o otključanim modelima ostala je misterija, sve dok izvršni direktor OnePlus-a Pete Lau nije potvrdio na Twitteru da je 9 Pro u stvari IP68.
OnePlus 9 Pro dolazi u dve boje: Morning Mist i Pine Green. Dobili smo model Morning Mist, sa tim prelepim sjajem poput ogledala. Nastavite, i videćete da vam se lice odražava, ali pogledajte telefon iz ugla i primetićete da završetak postaje tamniji. Nažalost, vrlo lako hvata otiske prstiju i mrlje.
Ekran
Ako ste čuli glasine o kvalitetu ekrana OnePlus 9 Pro koje su se vodile do njegovog lansiranja, znajte da je sva ta buka na kraju bila istinita. Ekran OnePlus 9 Pro izgleda fantastično, kako u našem laboratorijskom testiranju, tako i u našoj ličnoj upotrebi. Svetao je sa bogatim bojama, dubokim crninama i pametnom prilagodljivom brzinom osvežavanja od 120Hz.
9 Pro je postigao dobre rezultate u našim laboratorijskim rezultatima. U njegovom prirodnom režimu, telefon je upravljao 119,9% sRGB spektra i 84,9% oporezive DCI-P3 lestvice. Sa rezultatom Delta-E od 0,2 (gde je 0 savršeno), OnePlus 9 Pro se ističe među konkurencijom.
Uzmite, na primer, Galaxy S21 Plus. U njegovom prirodnom režimu, taj uređaj je upravljao 103,8% sRGB prostora i 73,5% DCI-P3, sa Delta-E od 0,18. IPhone 12 Pro reprodukovao je 115,6% sRGB raspona boja i 81,9% zahtevnijeg DCI-P3 prostora boja, s 0,24 Delta-E ocenom koja nije toliko precizna kao OnePlus 9 Pro.
Van kutije, ekran OnePlus 9 Pro je postavljen na Vivid. Pri tom podešavanju, 9 Pro je reprodukovao 208,1% i 147,4% sRGB i DCI-P3 opsega boja, respektivno. Njegov Delta-E iznosio je 0,32. Dakle, ako volite svetle, žive boje, ovaj režim je za vas. Uprkos tome, odlučili smo se za prirodni režim i otkrili da je to više nego dovoljno oštro za naše oči. Sve izgleda tako bogato i glatko.
Lično smatramo da je ekran OnePlus 9 Pro zanimljiviji za gledanje nego Galaxy S21 Plus ili iPhone 12 Pro. Možda nije tako svetao kao u proseku od 722 nita (naspram 747 na S21 Plus i 742 na 12 Pro), ali na otvorenom radi više nego adekvatno.
Još jedan ključni aspekt odličnih performansi ekrana je njegov touch sampling rate. OnePlus njegovu super visoku brzinu naziva Hyper Touch i tvrdi da ustupa brzinu kojom ekran komunicira sa procesorom. To OnePlus 9 Pro daje vrlo nisku latenciju dodira, što je ključno za određene igre. Prilikom lansiranja, Hyper Touch podržava četiri naslova: Brawlstars, League of Legends: Wild Rift, Call of Duty: Mobile i PUBG Mobile. Još će doći sa vremenom.
U praktičnoj, svakodnevnoj upotrebi, Hyper Touch ne znači mnogo. On skraćuje nekoliko milisekundi u odlaganja između kada dodirnete ekran i odgovora telefona. Praktično svaki telefon u današnje vreme ima pristojno nisku latenciju dodira, ali Hyper Touch treba da donese blagu prednost u mobilnim igrama.
Kamere
Za 2021. godinu, OnePlus je uložio ogroman napor u poboljšanje njegove mobilne fotografije. Dokaz za to je partnerstvo sa Hasselblad-om. Obe kompanije se u početku fokusiraju na proizvodnju prirodnih tonova boja, više sličnih onome što biste videli na Pixel-u ili iPhone-u, a ne na prezasićenom izgledu Galaxy uređaja.
OnePlus želi da razmotrite i druge stvari u vezi sa postavljanjem kamere. Neke od njih uključuju nedostatak izobličenja ivica na ultraširokim snimcima, poboljšanja u noćnom režimu pri slabom osvetljenju i 3,3x optički i 30x digitalni zum na telefoto objektivu. To je sve u redu, ali kako OnePlus 9 Pro funkcioniše u stvarnoj upotrebi?
Kratak odgovor je vrlo dobro. 9 Pro je značajno poboljšanje u odnosu na prošle OnePlus telefone u pogledu fotografije. Objektivi su na njihov način korisni (iako smatramo da je jednobojni najmanje od pomoći), i fotografije izgledaju prilično dobro.
Glavna kamera je Sony IMX789 od 48MP koja može da snima u 12-bitnom RAW formatu za napredne fotografe i DOL-HDR za bogate video zapise. Ultraširok senzor od 50MP je IMX766 sa objektivom slobodne forme za ispravljanje izobličenja ivica. Konačno, tu je telefoto od 8MP. Sve ovo radi zajedno sa monohromatskim senzorom i laserskim autofokusom iznad dual-LED blica.
Da bi stavili OnePlus 9 Pro kroz njegove korake, proveli smo vikend fotografišući i upoređujući ga sa ostalim vrhunskim kamera telefonima u različitim odeljenjima. Mi smo uglavnom izazivali 9 Pro da krene na iPhone 12. Pro i on jeto činio jako dobro. Za uslovima lošeg osvetljenja, stavili smo ga protiv Pixel 5-ovog Night Sight-a, a za testiranje zuma, to je bilo jedan na jedan sa Galaxy S21 Plus.
Za početak, ovu fotografiju jednog štanda u Whole Foods primorali smo svaki telefon da pokaže boje u najboljem svetlu. Pošto ili uređaj favorizuje mekše, više prirodne boje, gotovo da je primetna razlika između ta dva. OnePlus 9 Pro zaista proizvodi crvene, žute, zelene. Čak je i tirkizna boja na korpi tikvica izgleda bogato i živo. Snimak iPhone je malo svetliji, ali gotovo previše izložen.
U ovoj slici male fontane, slike ponovo izgledaju upadljivo slično.OnePlus-ova slika je malo toplija nego iPhone-ova, ali i dalje je vrlo blizu takmičenja između uređaja. Koji pobeđuje u ovom poređenju zavisi od ličnih preferencija – nama se sviđao iPhone snimak nešto više u ovoj sceni, ali uglavnom zato što malo je hladnija.
Ovaj izbliza snimak ovih polka dot biljaka pokazuje malo više razlika između ova dva. Ovde je 9 Pro omekšao scenu, opredeljujući se za hladnije boje, dok je iPhone sve sa roze i belim. iPhone slika je svetlija i oseća više boja, čak i ako OnePlus više istinit ka životu. Opet, ovo se svodi na lične preferencije.
Razlike između OnePlus 9 Pro i iPhone 12 Pro su očigledne. Snimak OnePlus-a je vrlo žut, kao da se temperatura zaista dobro zagrejala. snimak iPhone-a je mnogo bolji i realniji. Zelena lišća u pozadini su mnogo bogatija nego što je 9 Pro uradi.o IPhone jasno pobeđuje ovde.
Iako je sunce izašlo u punoj snazi, slika S21 Plus izgleda mnogo svetlije. Ovo je uobičajena stvar sa Samsung telefonima i gotovo nikada nije realna. Dakle, iako oba telefona rade dobro sa zumom, moramo da damo OnePlus-u pobedu ovde samo zavisno od toga koliko njegova slika tačnija je. Testirajući max 30x zum na svakom telefonu, nijedna slika nije dobra. Međutim, S21 Plus ima funkciju Zoom Lock zasnovanu na veštačkoj inteligenciji koja čini stvari stabilnijim. Takođe ima pregled u gornjem levom uglu tako da možete da vidite koliko ste uvećali. 9 Pro nema nijednu od ovih funkcija.
Vraćajući se na poređenja sa iPhone-om, oba telefona odlično rade na snimanju naše sličnosti u odgovarajućim portretnim mod-ovima. Radijus zamućenja pozadine je lep i umetnički, boje su odlične, i možete da kažete da smo gledali pravo u sunce. S obzirom na to, snimak iPhone-a je svetliji i na granici je preekspozicije. OnePlus dobija ovo poređenje.
Za noćne mod-ove pri slabom svetlu, izvukli smo Pixel 5. Google-ov Night Sight je najbolji noćni mod koji postoji, dok Nightscape, noćni mod OnePlus-a, je u suprotnosti, ponekad ne uspeva čak ekspoziciju da uradi kako treba.
Na ovoj fotografiji, možete da vidite da je kod 9 Pro slika malo hladnija nego kod Pixel-a, iako je još u fokusu. Cigle izgledaju crvenkaste u Pixel snimku.
Kada su u pitanju selfiji, možete da vidite razliku sa OnePlus 9 Pro. OnePlus slika nam izgleda isprano, jer je telefon imao problema da obračuna sunce iza nas i dobije dovoljno detalja o našem licu. Snimak iPhone-a, u međuvremenu, izgleda bolje sa umanjenim tonom na slici. Crvenilo na našem licu i bradi ističu više, a plavkavost našee kose je bogatija. Mi bi radije objavili selfie iPhone-a nego 9 Pro-ovog.
Partnerstvo Hasselblad takođe se proteže i na Pro režim u aplikaciji kamere OnePlus 9 Pro ako zaista želite da fino podesite vaše fotografsko iskustvo. Pro mod ima opcije za balans belog, ISO, brzinu zatvarača i sve ostalo što biste očekivali od ručnog mod-a. 12-bitni RAW mod može da prikaže 64 puta više boja od tradicionalnog 10-bitnog RAW mod-a na drugim uređajima.
Video
OnePlus 9 Pro takođe dobro radi sa snimanjem video zapisa. Pokušali smo nekoliko puta dok smo bili na izletu u poređenju sa iPhone 12 Pro. Snimili smo hodanje po stazi sa oba telefona istovremeno na 1080p 60FPS.
9 Pro je odlično obavio posao sa stabilizacijom i kvalitetom mikrofona – mogli ste da nas čujete kako mrmljamo i pufćemo prilično dobro. Snimak je bio svilenkasto gladak i bili smo veoma impresionirani. OnePlus je napravio odličan posao sa video mogućnostima 9 Pro-a, uključujući podršku za 8K 30FPS i 4K 120FPS.
Osim vizuelne vernosti i brzine kadrova, OnePlus 9 Pro takođe podržava DOL-HDR, ubrzanje na ultraširokoj kameri, portretni video (koji dobro funkcioniše ako se ne pomerate previše), praćenje fokusa, pa čak i Nightscape video za snimanje snimaka pri slabom osvetljenju. Sve u svemu, to je robustan paket funkcija za snimatelje i bićete zadovoljni onim što možete da snimite.
Performance
Onoliko dugo koliko mi možemo da se setimo, OnePlus se ponosio na pružanje vrhunskih smartphone performansi za manje novca od njegovih konkurenata. Čak i sa telefonima za igre koji plutaju oko njih i koji sadrže ogromne baterije, velike ekrane velike brzine osvežavanja, ultrazvučne tastere na ramenima i mod-ove visokih performansi koji izbacuju svaki poslednji delić energije iz procesora, OnePlus 9 Pro dobro se meri sa ovim prepodešenim telefonima.
OnePlus 9 Pro sadrži Snapdragon 888, trenutno najbolji sistem na čipu koji možete da dobijete na Android uređaju, uparen sa 8GB ili 12GB RAM-a. Uvereni smo da ovaj telefon ne možete da naterate da zamuckuje ili uspori. To je prava snaga. Bilo da smo editovali dokumente, razmenjavali poruke na Slack, slušali Spotify, ili uskakali u Call of Duty: Mobilni meč, ništa nije OnePlus 9 Pro usporilo.
OnePlus 9 Pro prošao je uobičajeni skup merila u našoj laboratoriji. U Geekbench 5 postigao je 1.126 u jednojezgarnim i 3.685 u višejezgrenim procesorima. Za referencu, iPhone 12 Pro ostvario je 1.595 na jednojezgrenom testu i 3.880 na višejezgrenom testu, tako da je Apple-ov A14 Bionic i dalje lider u paketu. Ali uporedite OnePlus 9 Pro sa najmoćnijim Android telefonom koji smo do sada testirali, ROG Phone 5, i videćete značajnu sličnost – ROG telefon je postigao 1.125 na jednojezgrenom i 3.672 na višejezgra, odmah iza OnePlus modela. U 3DMark-ovom grafičkom testu Wife Life Unlimited, OnePlus 9 Pro je uspeo sa 34,5 kadrova u sekundi sa rezultatom 5.755. Ovi rezultati stavljaju 9 Pro rame uz rame sa ROG Phone 5, koji je postigao 34,8 FPS i rezultat od 5,806. U međuvremenu, iPhone 12 Pro ručno nadmašuje obojicu sa 8,619 i 51 FPS.
Kada smo razgovarali sa OnePlus-om, predstavnici su se dotakli onoga što je kompanija nazvala OnePlus Cool Play. To je u osnovi višeslojni sistem hlađenja koji prebacuje toplotu na spoljni okvir, čineći telefon prijatnijim za držanje dok se dugo igrate. Iako nisu tako napredna kao rešenja za hlađenje koja se nalaze na telefonima za igre, ipak su prilično impresivni i uticaj je primetan.
Ne grešite, OnePlus 9 Pro je moćan telefon. Ne samo da skoro dostiže Apple-ovu krunu, već se praktično podudara sa ROG telefonom 5. OnePlus 9 Pro je najskuplji OnePlus uređaj do sada, ali kada su u pitanju sirove i igračke performanse, on ne ostavlja ništa za poželeti.
Trajanje baterije i punjenje
OnePlus 9 Pro dolazi sa baterijom od 4.500mAh koja po našem iskustvu traje znatno duže. U testiranju baterije, gde je uređaj ostavljen da beskonačno ponovo učitava web stranice na 5G vezi, 9 Pro je u proseku trajao 10 sati i 40 minuta sa omogućenim Smart 120Hz. Iznenađujuće, prelazak na režim od 60Hz jedva da je napravio razliku – zapravo je to bilo niže – 10 sati i 38 minuta.
Šta bi moglo da objasni ovo neslaganje? Naša hipoteza se svodi na LTPO tehnologiju. U režimu od 120Hz, OnePlus 9 Pro može da siđe čak do 1Hz za statički sadržaj. Brzina osvežavanja će se povećati do 120Hz kada je to potrebno, na primer kada se krećete kroz web stranicu. Ali verovatno ćete biti na donjoj strani stvari dosta vremena.
Trajanje 10 sati i 40 minuta je sasvim dobro. Iako nije baš na nivou liste najboljih baterija telefona, ipak je lepo. IPhone 12 Pro je u njegovom 5G režimu izdržao samo 9 sati i 6 minuta, a Galaxy S21 Plus trajao je 9 sati i 41 minut. Svaki telefon koji traje duže od 10 sati na 5G-u sa velikom brzinom osvežavanja je impresivan po našim merilima.
OnePlus i njegova sestrinska kompanija Oppo su utrli put za neverovatno brzo punjenje. Dugo vremena, OnePlus-ov Warp Charge (ranije Dash Charge) bilo je najbrže punjenje koje ste mogli da dobijete u SAD, uništavajući Qualcomm-ov Quick Charge u svakom pogledu. Danas, OnePlus i Oppo imaju manje od vođstva u žičanim punjačima, ali je njihova VOOC tehnologija odlična. 9 Pro koristi ono što OnePlus naziva 65T punjenje. T znači da postoji manji unutrašnji otpor, koji omogućava telefonu da se puni sa više watt-i za duži vremenski period. Ne treba da ste inženjer elektrotehnike da shvate da je brzina punjenja na ovom telefonu kao luda.
Ali OnePlus 9 Pro takođe podržava bežično punjenje, do neverovatnih 50W sa bežičnim OnePlus punjačem. Tako je, 9 Pro može da se puni brže bežično nego što Galaxy S21 Plus i iPhone 12 Pro mogu da pune žičano!
Testirali smo snagu 9 Pro žičanog punjenja – za 15 minuta telefon je prešao sa 0% na 61%, a za 30 minuta je skoro potpuno napunjen, dostigavši 99% od 0%. Nismo testirali vreme bežičnog punjenja, ali OnePlus tvrdi da je od 0% do 70% za 30 minuta i od 0% do 100% za 50 minuta.
Softver i OxygenOS
OnePlus 9 Pro se isporučuje sa Android 11 u kutiji i sa OxygenOS 11 na vrhu. OnePlus je svojevremeno izgradio reputaciju nudeći Android iskustvo slično OxygenOS-u. Nekada smo to nazivali „stock+“ jer je izgledao i osećao se kao Google-ova vizija Android-a, ali je dodao dodatne funkcije kao što su pokreti, neke stvari o temama i druga podešavanja.
Sa OxygenOS 11, OnePlus je počeo da se udaljava od toga. Novi dizajn softvera donekle je više ličio na Samsung-ov One UI, koji je i sam imao za cilj da izgleda više kao fabrički. Dovoljno je reći da je nered pokušavati da se uporede OEM kože ovih dana. Tako rečeno, volimo iskustvo sa OxygenOS-om na OnePlus 9 Pro.
Sviđa nam se kako se sve oseća glatko. Sviđaju nam se opcije za temu, uključujući boje naglašavanja i opcija drugog fonta (koju zaista uživamo da koristimo). Sviđaju nam se dodatne funkcije poput dodatnih pokreta, poput dvostrukog dodira za buđenje ili prečica. Štaviše, sviđa nam se stabilnost i koliko dobro softver koristi snagu hardvera koji ga napaja. Koristili smo press izdanje, pa će softver biti malo prilagođeniji za konačno izdanje, ali naišli sam samo na nekoliko stvari za koje nam je OnePlus rekao da će definitivno biti ispravljene pre lansiranja telefona.
Ranije je OnePlus voleo da bude previše agresivan u upravljanju memorijom, ali nismo primetili ovaj problem sa OnePlus 9 Pro. Dobili smo uređaj sa 12GB RAM-a i nikada nam nije bilo potrebno toliko. Međutim, nikada nismo imali problema sa zatvaranjem Spotify-a ili YouTube-a u pozadini, kao što smo imali sa prethodnim OnePlus telefonima.
OxygenOS je elegantan na svim pravim mestima, dok stavlja minimalističko lice. Kada prvi put pokrenete OnePlus 9 Pro, pronaći ćete pojednostavljeno iskustvo koje se lako koristi. Ali ako se malo pozabavite podešavanjima telefona i samog launcher-a, pronaći ćete mnogo stvari za petljanje kako biste učinili da cela stvar izgleda kao da je vaš uređaj.
5G
Priča o OnePlus 9 Pro i 5G je u najboljem slučaju bila zbunjujuća. Evo na šta se ona svodi.
- 9 Pro ima potpunu podršku za 5G na T-Mobile-u, pa ako instalirate Uncarrier SIM, spremni ste.
- OnePlus je nedavno objavio da je serija OnePlus 9 sertifikovana za rad na Verizon 5G, niskopojasnom i mmWave-u. Tokom recenzije koristili smo Verizon SIM karticu i uspeli smo da se povežemo na niskopojasnim 5G.
- Ako ste na AT&T, nećete dobiti 5G uopšte. OnePlus 9 Pro ne podržava AT&T-ev 5G band-ove, tako da ćete biti na LTE. Iskreno, to ne može da bude tako loše s obzirom na stanje 5G ovih dana. To nije jedna i završna situacija sa 5G i OnePlus 9 Pro. Pažljivo razmotrite navedene činjenice pre nego što napravite kupovinu. Za ono što vredi, nismo imali problema koristeći Verizon SIM u našem OnePlus 9 Pro recenzijskom uređaju.
Jedino što sam primetio je nedostatak Wi-Fi poziva u vreme pisanja – moguće je da će OnePlus ovo rešiti u ažuriranju softvera jer naš uređaj koristi press verziju OxygenOS.
OnePlus 9 Pro naspram konkurencije
Naravno, prošlo je nekoliko meseci od lansiranja OnePlus 9 Pro. Otkriveno je da se OnePlus petlja sa smanjenjem performansi aplikacija, lažnim reperima i da će kompanija duže podržavati telefon. Sve u svemu, OnePlus 9 Pro je i dalje jedan od naših omiljenih Android telefona, koji se suočava sa moćnim Galaxy S21 Ultra.
Bili bismo neuredni da ne pomenemo telefone koji su od tada izašli ili se očekuje da će se uskoro pojaviti. Na primer, Samsung-ovi novi sklopivi Galaxy Z Fold 3 i Galaxy Z Flip 3 lansirani su za mnoge pohvale. IPad 13 će biti za samo nekoliko nedelja i mi se jednako približavamo Google Pixel 6.
OnePlus 9 Pro suočava se sa oštrom konkurencijom i na Android-u i na tržištu pametnih telefona uopšte. OnePlus će imati mnogo posla da učini OnePlus 10 Pro dostojnim protivnikom za Galaxy Z Fold 3, iPhone 13 i Pixel 6. Ali za sada je teško pogrešiti sa OnePlus 9 Pro.
Zaključak
OnePlus 9 Pro je pakleni uređaj i mi obožavamo da ga koristimo. OnePlus 9 Pro je podmladio našu ljubav prema Android-u i svemu što OS može da uradi, nešto što se nije dogodilo kada smo testirali Galaxy S21 Plus.
OxygenOS je najglatkije moguće Android iskustvo. Nikada nismo imali problema sa aplikacijama koje kasne ili odlažu pokretanje, nikada nismo videli nijednu prepreku, niti smo imali problema sa prevremenim zatvaranjem aplikacija u pozadini. Ne možemo da kažemo iste stvari za naše Pixel-e. OnePlus je podigao OxygenOS na nove visine i to nam je trenutno omiljena verzija Android-a.
Ako se odlučite za OnePlus 9 Pro, dobićete veoma sposobnu kameru. Iako je Nightscape možda malo nedosledan i jednostavno inferioran u odnosu na Pixel-ov Night Sight ili iPhone-ov Night Mode, ipak možete da dobijete pristojne fotografije pri slabom osvetljenju. Međutim, usred bela dana 9 Pro ostaje izuzetno blizu njegovim rivalima u kamerama, ako ne i potpuno ih pobeđuje u određenim scenarijima.
Bez obzira da li vam je potreban solidan video zapis ili kompetentna fotografija, OnePlus 9 Pro vas pokriva. Dok je iPhone 12 Pro verovatno bolji sa video zapisom, smatrali smo da je 9 Pro prilično dobar, posebno za Android telefon.
Da, početna cena od $969 je zaista velika za OnePlus. Davno su prošli dani kada bi vodeći model OnePlusa koštao stotine manje od njegovih kolega, ali ne znamo da li je to zaista loše. Mi smo dugogodišnji OnePlus korisnici i obožavatelji, i iako je tužno videti kompaniju kako napušta njeno nasleđe sa 9 Pro, vidimo zašto se to dogodilo. 9 Pro je vrhunac onoga što bi kompanija mogla da postigne. Bez zadrške, ovaj telefon ima sve pohvale i ostali proizvođači Android telefona imaće puno posla da ga sustignu.
Ovaj prelepi novi telefon iz OnePlus-a impresionira u svakom delu. Iako OnePlus 9 Pro ne nudi najbolji telefon sa kamerom čak ni sa novim partnerstvom sa Hasselblad-om, ozbiljan je kandidat za najbolji Android telefon u celini.
Za:
- Prekrasan dizajn
- Prelep ekran od 120Hz
- Odličane performanse
- Ludo brzo žičano i bežično punjenje
- Fantastične kamere
Protiv :
- Model Morning Mist je vrlo klizav
- Noćne fotografije su nedosledne
OnePlus 9 Pro: specifikacije
OS: Android 11 / OxygenOS 11
Veličina ekrana: 6,7 -inčni AMOLED QHD+ (3,168 x 1,440)
Brzina osvežavanja: 1Hz – 120Hz
CPU: Snapdragon 888
RAM: 8GB, 12GB
Skladištenje: 128GB, 256 GB
Zadnje kamere: široka 48MP, ultraširoka 50MP, telefoto 8MP (3,3x optički), jednobojna
Prednja kamera: 16MP
Video: Do 8K pri 30FPS
Baterija: 4.500mAh
Trajanje baterije (Sat: Min): 10:40 (120Hz) / 10:38 (60Hz)
Punjenje: 65 V žično (punjač uključen), 50 V bežično
Boje: Morning Mist, Pine Green
Veličina: 6,4 x 2,9 x 0,34 inča
Težina: 6,9 unci